Piesku.pl

Rasy psów

Pies Owczarek z Krasu – opinie, charakter, opis rasy

Owczarek z Krasu to pod wieloma względami miniaturka Sarplaninaca. Mają zresztą wspólną część historii, choć owczarek kraski jest znacznie młodszą rasą. Pierwotnie pracował przy stadach bydła i świń, obecnie jest najczęściej psem do towarzystwa, choć także doskonały z niego stróż.

Zdjęcie znalezione na psy-pies.com

Zdjęcie znalezione na psy-pies.com

Owczarki z Krasu mają sierść okrywową średniej długości ułożoną luźno na obfitym podszerstku. Dopuszczalne są różne umaszczenia, sprawiające zazwyczaj wrażenie niezbyt eleganckich. Jest to pozostałość okresu, kiedy owczarki kraskie jako psy użytkowe były poddawane selekcji ze względu na cechy, a nie wygląd.

W porównaniu do sarplaninaca są zdecydowanie łagodniejsze i spokojniejsze. Wprawdzie także wymagają zdecydowanej i konsekwentnej, jednak nie agresywnej tresury, ale z natury są nieco bardziej układne od swoich większych protoplastów. Niezbyt dobrze czują się w towarzystwie innych zwierząt, którym od razu starają się narzucić swoją dominację. Nie są także wystarczająco cierpliwe, aby trzymać je w domu z małymi dziećmi. Nie znoszą dobrze warunków miejskich, ponieważ mają spore zapotrzebowanie na ruch i jest to dla nich warunek konieczny do prawidłowego rozwoju, podobnie jak staranna socjalizacja od samego początku hodowli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rasy psów © 2016 Skórka - Frontier Theme