Piesku.pl

Rasy psów

Pies Norweski buhund – szczeniaki, opis rasy, porady

Norweskie buhundy są psami nieprzekraczającymi pięćdziesięciu centymetrów w kłębie. Pierwotnie używany, jak wskazuje norweski źródłosłów, do stróżowania przy domostwach i stadach, ale z czasem stał się psem myśliwskim. Nie polował jednak, jak można by przypuszczać, na zające i króliki, ale na wilki i niedźwiedzie.

Zdjęcie znalezione na opsach.pl

Zdjęcie znalezione na opsach.pl

Dość długa, miękka, gęsta sierść z obfitym podszerstkiem może być koloru płowego aż po odcienie czerwonopłowe z dopuszczalną czarną maską. Nie wymaga specjalnej dbałości o sierść, jednak należy ją od czasu do czasu przeczesać, aby przywrócić jej naturalny połysk.

Norweskie buhundy są towarzyskimi psami, które potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem. Dzieci tolerują, ale za nimi nie przepadają. Nie zdradzają jednak oznak agresji ani tendencji do włóczęgostwa. W stosunku do obcych są często bardzo nieufne, ale nawet zaniepokojone nie są szczekliwe, a raczej skupiają się na bacznej obserwacji otoczenia. Odważne i waleczne, nigdy jednak nie zaczynają walki niesprowokowane.

Obecnie są trzymane głównie jako psy do towarzystwa, ale czasem są przyuczane do obowiązków psa stróżującego, rzadko, ale służą w policji, wykorzystywane także sporadycznie w charakterze psa przewodnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rasy psów © 2016 Skórka - Frontier Theme