Mastif pirenejski to prawdopodobnie jeden z najstarszych mastifów, ponieważ jego rodowód doprowadza się obecnie do ponad tysiąca lat przed naszą erą. Używane były jako psy pasterskie, od których też prawdopodobnie pochodzą, a z racji ich wielkości podejmowano także próby szkolenia ich do roli psów bojowych, co jednak nigdy się nie udało. Mastify pirenejskie dorastają ponad osiemdziesięciu centymetrów w kłębie i osiągają masę do około osiemdziesięciu kilogramów.

Zdjęcie znalezione na psy24.pl
Mastif pirenejski to jedna z nielicznych ras mastifów o dłuższej sierści, typowej dla typów górskich. Jest ona gruba i gęsta, aczkolwiek nie należy do przesadnie długich. Najczęściej występują mastify o umaszczeniu białym z kontrastową maską (brązowa, czarna, beżowa).
Mastify pirenejskie są bardzo spokojne i cierpliwe. Dobrze tolerują towarzystwo innych zwierząt i dzieci, nie przejawiają tendencji do zachowań agresywnych, aczkolwiek w stosunku do obcych pozostają zawsze nieufne, co pozwala przygotowywać je do roli psów stróżujących, które to zadanie wypełniają bardzo sumiennie i z oddaniem. Nie są nadmiernie układne, ale ich prowadzenie nie jest też specjalnie trudne, jeśli wychowuje się je konsekwentnie i wystarczająco długo.