Piesku.pl

Rasy psów

Pies Lapinkoira – opis rasy, charakter, szczeniaki, cena

Lapinkoira to lapoński szpic pasterski. Psy tej rasy dorastają mniej więcej do wysokości pięćdziesięciu centymetrów w kłębie.

Zdjęcie znalezione na cudnatury.wordpress.com

Zdjęcie znalezione na cudnatury.wordpress.com

Są to psy o dwuwarstwowej sierść. Podszerstek jest bardzo gruby, gęsty i miękki w dotyku, co chroni psa nawet przed bardzo dotkliwym zimnem. Sierść okrywowa jest z kolei bardziej szorstka, ale długa i gęsta, szczególnie na szyi, gdzie tworzy się kryza opadająca na przedpiersie. Dopuszcza się wiele odmian barwnych, od marmurkowego, przez szare i brązowe, po czarne, nierzadko podpalane i mieszane.

Lapinkoira są psami pasterskimi i jako taki dobrze sprawdza się także jako pies stróżujący, choć intensywnie socjalizowany wyzbywa się w miarę łatwo przyrodzonej nieufności. Często jest trzymany w domach jako pies rodzinny, choć nie przepada za dziećmi. Lapinkoira nie mają wielkiego zapotrzebowania na ruch, ale od czasu do czasu muszą się wybiegać. Niekiedy bywają hałaśliwe, co może być uciążliwe, zwłaszcza że ich szczekanie jest donośne i w niezbyt przyjemnym tonie.

Nie jest to rasa specjalnie popularna, choć stosunkowo duża liczba tych psów wciąż pracuje w krajach Skandynawii. Poza nią większą popularnością cieszą się jedynie w północnej Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rasy psów © 2016 Skórka - Frontier Theme