Karelski pies na niedźwiedzie, pomimo swojego stosunkowo niewielkiego wzrostu, bo mierzy najwyżej sześćdziesiąt centymetrów w kłębie, był jednym z najchętniej używanych psów w czasie polowań na grubą zwierzynę. Dziś wciąż poluje, w Skandynawii na parzystokopytne, zwłaszcza łosie, w Polsce raczej na drobniejsze, ale groźne zwierzęta, na przykład dziki.

Zdjęcie znalezione na psy-pies24.pl
Jak przystało na psa północy, sierść doskonale chroni go przed chłodem i zimnym wiatrem. Jest to możliwe dzięki gęstemu, ciepłemu i miękkiemu podszerstkowi i długiej, prostej, przylegającej sierści okrywowej. Umaszczenie czarne, połyskliwe z białymi znaczeniami. Przy stosunkowo niewielkiej masie jest to pies bardzo silny, ale to nie wszystko, co pozwalało mu mierzyć się ze znacznie większymi od siebie zwierzętami.
Przede wszystkim karelski pies na niedźwiedzie jest psem bardzo odważnym, ale nigdy agresywnym. Jest to charakterystyczne dla większości psów myśliwskich na ciężką zwierzynę. Dobrze współpracuje z przewodnikiem, jest wytrwały i cierpliwy, ale nie znosi bezczynności. Te bardzo wrażliwe psy są blisko spokrewnione z łajkami wschodniorosyjskimi, ale zdecydowanie do nich spokojniejsze i wytrwalsze, choć obie rasy są poza tym bardzo podobne.