Piesku.pl

Rasy psów

Pies Gończy smalandzki – opis rasy, szczeniaki, cena

Gończy smalandzki to średni (dorastający niewiele ponad pół metra w kłębie) pies myśliwski. Cechą charakterystyczną tej rasy jest naturalnie krótki ogon. Wykorzystywane były, i jeszcze niekiedy są, do polowań na lisy i zające, choć znacznie częściej stają się obecnie psami towarzyszącymi i domowymi.

Zdjęcie znalezione na opsach.pl

Gończy smalandzki ma sierść krótką, gęstą na obfitym podszerstku, przylegającą. Umaszczenie powinno być czarne z podpalanymi znaczeniami. Dopuszcza się tez znaczenia w kolorze białym, o ile występują tylko na łapach i końcu ogona.

Gończy smalandzki jest psem wiernym i oddanym. Na polowaniach sprawdza się w każdej sytuacji, doskonale radząc sobie z każdą zwierzyną i w każdym terenie. Jest bardzo wytrzymały i odporny na zimno. Jest jednak psem na tyle kapryśnym, że w zimie zdecydowanie woli odpoczynek w domowym zaciszu, choć i wówczas musi mieć zapewnioną możliwość wykorzystania swojego zapału do pracy.

Psy te nie są zbyt popularne poza swoją ojczyzną, jednak z każdym rokiem zarejestrowanych jest coraz więcej osobników w różnych krajach, głównie w państwach Skandynawii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W Szwecji spotykany głównie w części środkowej i na południu kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rasy psów © 2016 Skórka - Frontier Theme