Duży szwajcarski pies pasterski jest rzeczywiście dużym psem, ponieważ w kłębie zazwyczaj przekracza siedemdziesiąt centymetrów. Jest w linii prostej potomkiem dawnych psów wiejskich pilnujących stad. Dziś zresztą nadal pracuje, choć bardzo często jest trzymany jako pies rodzinny.

Zdjęcie znalezione na Pies.pl
Włos dużego szwajcarskiego psa pasterskiego jest twardy, zbity i raczej niezbyt długi. Umaszczenie jest trójbarwne z czarnym płaszczem, białą kufą i piersią oraz podpalanymi łapami.
Duży szwajcarski pies pasterski cechuje się wyjątkową cierpliwością i stałością. Nie reaguje agresywnie, nie szczeka nie okazuje ekscytacji. Wszystkie zadania wykonuje pozornie bez entuzjazmu, ale jest w gruncie rzeczy psem niezwykle ambitnym i wrażliwym. W walce odważny i bezwzględny, ale walczy wyłącznie w obronie własnej albo właściciela. Jest doskonałym stróżem, ostrożnym i trochę podejrzliwym wobec obcych, otwartym i wylewnym w stosunku do członków swojego „stada”. Zbliżanie się intruza anonsuje krótkim, głośnym szczeknięciem.
Ułożenie dużego szwajcarskiego psa pasterskiego nie wymaga wiele wysiłku, ponieważ w wieku szczenięcym uczy się on bardzo chętnie. Nie jest psem jednego pana, bardzo dobrze czuje się z dziećmi.