Piesku.pl

Rasy psów

Pies Cirneco dell’Etna – charakter, opis rasy

Psy należące do rasy Cirneco dell’Etna zaklasyfikowane są do grupy szpiców i psów pierwotnych. Najprawdopodobniej pochodzi od psów starożytnego Egiptu. Najstarsze, znalezione szczątki psów tej rasy pochodzą z pięciu tysięcy lat przed naszą erą. Do Europy trafiły transportowane przez migrujących Fenicjan. Pierwotnie psów tej rasy używano do polowania na króliki. Jak sama nazwa wskazuje, hodowane były na obszarach w pobliżu wulkany Etna. Dlatego są zwinne, wytrzymałe i odporne.

Zdjęcie znalezione na opsach.pl

Zdjęcie znalezione na opsach.pl

Cirneco dell’Etna to pies średniej postury. Osiąga wzrost około pięćdziesięciu centymetrów. Jego masa waha się od dziesięciu do dwunastu kilogramów. Sylwetka jest smukła. Na pierwszy rzut oka widać, że pies ma charakterystyczny, trójkątny kształt głowy. Duże, sterczące uszy i długi, wąski pysk potęgują ten efekt. Są bardzo podobne do psa faraona. Jednak istnieje lista jedenastu cech różniących te dwie rasy – najważniejszą jest wielkość zwierzęcia. Cirneco dell’Etna jest znacznie mniejszy od psa faraona.

Psy tej rasy są psami posłusznymi i oddanymi swojemu właścicielowi. Przystosowane do ciężkich warunków, długiego wysiłku, ograniczonego dostępu do wody i pożywienia. Są bardzo aktywne, potrzebują dużo ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rasy psów © 2016 Skórka - Frontier Theme