Piesku.pl

Rasy psów

Pies Chart szkocki – hodowla, opis rasy

Psy należące do rasy chart szkocki klasyfikowane są do grupy chartów szorstkowłosych. Ich rasa wywodzi się najprawdopodobniej od dawnych chartów celtyckich. Pierwsze wzmianki o tego typu chartach zanotowane zostały w pierwszej połowie szesnastego wieku w Szkocji.

Zdjęcie znalezione na fotogalerie.pl

Zdjęcie znalezione na fotogalerie.pl

Chart szkocki jest psem bardzo wysokim. Jego wzrost wynosi minimalnie siedemdziesiąt sześć centymetrów w kłębie. Średnia waga to około czterdziestu pięciu kilogramów. Posiada on smukłą sylwetkę. Jest proporcjonalny. Budową przypomina psa rasy wilczarz irlandzki lub greyhounda. Dopuszczalny jest jeden wariant umaszczenia: szaro-niebieskie. Sierść szorstkowłosa – włos twardy, krótki, kosmaty. Łatwy w pielęgnacji, nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Pies rasy chart szkocki cechuje się ogromnym spokojem i przyjacielskim stosunkiem do człowieka. Jednak osobniki młodociane mogą wykazywać skłonności destrukcyjne. Dlatego trzeba poświęcać im dużo uwagi i zapewnić odpowiednią dozę aktywności. Psy te są mało czujne i rzadko szczekają.

Chart szkocki często polował w parach. Używany był przy polowaniach na dużą zwierzynę leśną, taką jak jelenie czy wilki. Ma silny instynkt myśliwski, jednak dziś jest używany, jako pies do towarzystwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rasy psów © 2016 Skórka - Frontier Theme