Piesku.pl

Rasy psów

Pies Cairn terrier – hodowla, szczeniaki, opis rasy

Psy rasy cairn terrier są zaklasyfikowane do grupy terierów krótkonożnych. Rasa ta wywodzi się ze Szkocji, skąd przetransportowano kilka sztuk do Francji, gdzie dały początek tej grupie psów. Pierwsza znana hodowla cairn terrier zdaje się przypadać na pierwszą połowę wieku dziewiętnastego.

Zdjęcie znalezione na wikipedia.org

Zdjęcie znalezione na wikipedia.org

Cairn terrier jest niewielkim psem. Dorasta od dwudziestu ośmiu do trzydziestu jeden centymetrów w kłębie. Jego masa dochodzi średnio do siedmiu i pół kilograma. Sierść tego psa jest długa, odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Pokrywa włosowa składa się z dwóch warstw: okrywowej – włosy szorstkie i długie, twarde w dotyku oraz podszerstek – miękki, gęsty i krótki, przyjemny w dotyku. Czasami występuje rzadka sierść bez podszerstka, jednak jest to zjawisko niepożądane i eliminowane z hodowli. Włos bywa lekko falujący. Umaszczenie bywa szare, rude, pszeniczne lub prawie czarne. W każdej z tych maści akceptowane są pręgowania. Bardzo pożądanym zjawiskiem są czarne plamy na uszach i kufie.

Psy tej rasy są inteligentne i pojętne. W połączeniu z ich wesołym usposobieniem wydają się być idealnym towarzyszem dla człowieka. Nie jest tolerancyjny wobec innych zwierząt, przez co powinien być wychowywany z nimi od szczeniaka. Natomiast bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rasy psów © 2016 Skórka - Frontier Theme