Piesku.pl

Rasy psów

Pies Owczarek kataloński – opis rasy, cena, charakter

Owczarki katalońskie to zróżnicowane w typie psy, dorastające przeciętnie pięćdziesięciu pięciu centymetrów w kłębie. Blisko spokrewnione z owczarkami pirenejskimi. Występują w dwóch odmianach, długo- i krótkowłosej, przy czym przedstawiciele tej ostatniej są spotykani bardzo rzadko.

Zdjęcie znalezione na psy-pies.com

Sierść długowłosych owczarków katalońskich jest falista, więc wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jest dosyć twarda w dotyku, a umaszczenie jest swoistą mieszanką włosów białych, czarnych, srebrnych i brązowych w różnych kombinacjach i odcieniach.

Obecnie owczarki katalońskie zamiast do pilnowania stad- choć i w tej funkcji wciąż pracują- wykorzystuje się raczej jako domowe psy stróżujące. Jest to możliwe dzięki ich charakterowi. Nie są wprawdzie psami jednego pana, ale w stosunku do obcych zachowują się z rezerwą, a nawet niechętnie. Są psami, które bardzo chętnie się uczą, ale mimo tego, czasem wykazują tendencję do włóczęgostwa, raczej rzadką u psów pasterskich. Wskazana jest socjalizacja, dzięki której będą lepiej znosić towarzystwo innych zwierząt, wobec których z reguły przyjmują postawę dominującą. Choć ich zapotrzebowanie na ruch nie jest wielkie to bezwzględnie należy je zaspokoić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rasy psów © 2016 Skórka - Frontier Theme